Ciekawe daty dotyczące GPW i innych giełd

Krótka ściągawka dat, które warto śledzić dla spółki i giełdy jako całości. Również parę praktycznych uwag, jak korzystać z tego typu danych na co dzień.
1. Daty raportów kwartalnych i rocznych - tutaj trzeba pamiętać o możliwości przekładania tych dat, a więc również śledzenie komunikatów o zmianach, jak i ewentualnych rewizjach już opublikowanych danych. Niektóre spółki, np. Apator, specjalizują się w edytowaniu danych wstecz, więc nie można polegać w dużym stopniu na tym, co zostało opublikowane.
2. Daty świąt - Istotne to przede wszystkim globalne święta, które wpływają na sprzedaż w danym miesiącu, ale również sama liczba dni roboczych i główne święta w dużych krajach np. chiński Nowy Rok. Zawsze trzeba brać poprawkę na to, że przed dużymi miesiącami sprzedażowymi produkcja przyspiesza, ale nie znaczy to jeszcze że cała zostanie zrealizowana w oczekiwanym stopniu, stąd możliwe negatywne lub pozytywne zaskoczenia.
3. Trzy wiedźmy, czyli trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał. Wygasanie kontraktów terminowych sprzyja zmienności (sprzedaż bieżącej serii i kupno nowej), chociaż trzeba pamiętać, że ten manewr jest wykonywany sukcesywnie przed samą datą. Wniosek z tego taki, że trend kończący kwartał może się zmienić po tej dacie. Sama zmienność jest interesująca głównie dla daytraderów, a nie graczy długoterminowych.
4. Daty rewizji indeksów zawierających nasze spółki. Na GPW odbywa się kwartalnie w trzeci piątek, jest więc podwójnie interesująca ze względu na możliwość wypadnięcia lub wejścia konkretnych spółek do indeksów, co zazwyczaj powoduje ruchy na kursach. W przypadku dużych spółek trudno o jakąś regułę, ale raczej wejście do indeksu działa korzystnie na płynność, a również na wzmocnienie trendu wzrostowego. Dla małych jest dość oczywiste, że jeśli nie ma innego czynnika, to wypadnięcie z indeksu oznacza już wcześniej obserwowane kłopoty z kursem i płynnością, a sam moment wypadnięcia tylko je pogłębi.
5. Daty publikacji prognoz finansowych. Jak wiadomo, spółki uwielbiają prognozować wyniki, jeśli idzie im świetnie, a jak gorzej to nagle prognozy nie są warte spędzania nad nimi czasu... Jednak niektóre z nich robią tego typu publikacje regularnie np. Kęty, więc inwestor powinien je przeglądać, żeby dowiadywać się o spodziewanych wydarzeniach w trendach sprzedażowych.
6. Daty publikacji cyklicznych danych o sprzedaży np. Livechat, gdzie jest comiesięczna publikacja liczby klientów. Tego typu informacje są bardzo cenotwórcze, bo podobnie jak poprzednie, wyznaczają trend.
7. Daty dywidend, odcięcia dywidendy, ogłoszenia dywidendy, wypłaty dywidendy. Temat jest istotny w szczególności dla spółek już posiadających politykę dywidendową i/lub dywidendy. Ewentualne odwołanie wypłat lub majstrowanie przy ich poziomie bywa zabójcze dla kursu. Jeśli dywidenda jest wysoka np. blisko 100% możliwości spółki, a zapowiada się zły rok lub inwestycje, to warto rozważyć sprzedaż. Dzień wypłaty jest istotny, żeby zgrać sobie ewentualne zakupy za pieniądze z dywidend.
8. Szacunkowe zakresy cyklu spółki np. najlepsze i najbardziej istotne miesiące dla odzieżówki, najmocniejsze kwartały w sprzedaży nawozów (firmy chemiczne), zima w energetyce (przy jakich temperaturach są ponadprzeciętne zyski?),
9. Ważne wydarzenia dla głównych komponentów indeksu: dla WIG20 to znaczy dla banków, lub dla konkretnych spółek np. KGHM, PZU, bo mają duży udział w całości. Nie chcemy na przykład wchodzić w indeks cenowy tuż przed odcięciami dywidend. A może właśnie chcemy?
10. Ważne decyzje na temat stóp procentowych. Temat właściwie nie do opanowania, ale warto znać obecny stan rzeczy, żeby orientować się czy słabsze spółki są pod presją długu, czy nie. Polecam użyć stron dla traderów i po prostu mieć wiedzę czy w najbliższym tygodniu coś takiego się dzieje. Bardziej istotne spotkania potrafią wstrząsnąć rynkiem i nie chcemy wtedy mieć zajętych nieprawidłowych pozycji, szczególnie krótkoterminowych.
11. Wskaźniki wyprzedzające i główne wskaźniki ekonomiczne typu PMI w celu zorientowania się w trendzie całych gospodarek. Publikowane są cyklicznie i polecam śledzić jedną ze stron dla traderów, żeby mieć bieżące dane. Wystarczy sprawdzać tego typu rzeczy miesiąc albo nawet 2 tygodnie wcześniej.
12. Poziomy rzek w Niemczech. Ostatnie lata pokazały, że to bardzo dobry wskaźnik wyprzedzający całej koniunktury, jeśli poziomy spadają bardzo nisko. Większość barek jest wtedy uziemiona i transport zamiera w całej gospodarce niemieckiej, a więc też UE. Barki są nie do zastąpienia przez samochody ze względu na koszt, więc fabryki po prostu redukują zamówienia do kluczowych. Należy sprawdzać w szczególności w lecie (ewentualna susza potrafi skopać cały rok) i zimie, wystarczy raz na 1-2 miesiące.
13. Data optymalizacji podatkowej (dotyczy tylko Polski, inne kraje mają to rozwiązane inaczej), czyli data do której można sprzedawać akcje, żeby zrealizować stratę do rozliczenia w danym roku. w 2019 ostatni taki dzień to 24 grudnia. Nie opłaca się kupować akcji w wyraźnych trendach spadkowych dopóki wszyscy co na nich siedzą nie zrealizują straty. Oczywiście reguła jest giętka, jak to na giełdzie i jest możliwa odwrotna sytuacja.

Treści przedstawione na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga